Akabeko – červená kravka ze severu Japonska
Pokud jste někde narazili na japonské novoročenky na rok 2021, možná jste potkali i ty, na nichž je zvláštní červené zvíře. Pokud ano, tak vězte, že jste právě viděli akabeko, červenou kravku ze severovýchodního Japonska.

赤 (aka) znamená červený, べこ (beko) je v dialektech severu Japonska výraz pro krávu a samotná červená kravka akabeko pochází původně z oblasti Aizu, což je region v prefektuře Fukušima. Popularita akabeko ale není omezena jen na Aizu, akabeko se stala symbolem pro celou oblast Tóhoku (severovýchodní Japonsko). Najít ji můžeme na plakátech a webových stránkách propagujících turismus v celé oblasti Tóhoku, které bylo v roce 2011 silně zasaženo zemětřesením a tsunami.
Akabeko je ve skutečnosti hračka vyráběná z papírové hmoty, hlavu a tělíčko má zvlášť, proto pokud s akabeko pohybujeme, hlava se jí kýve ze strany na stranu. Trochu jako hračky umísťované na přístrojovou desku auta.
Ohledně původu akabeko existuje několik legend, ale prý už v 16. století byla akabeko používána jako ochrana dětí proti zlým duchům a nemocem. Červená barva prý odpuzuje zlo, a bíločerné kulaté skvrny, které má akabeko nakreslené na těle symbolizují neštovice, proti kterým červená kravka chrání.
Akabeko je v současnoti považována za veselou krávu, která nosí štěstí a chrání proti neštěstí a nemocem. A jelikož na rok 2021 připadá právě rok buvola/krávy, není divu, že po ne právě radostném roce 2020 se akabeko objevuje na novoročních přáních.