Vytvořte si vlastní čínské znaky
Čínské znaky kandži obvykle rozdělí většinu studentů japonštiny na dvě skupiny. Jedni kandži milují, a sní o tom, že jednou se bude ve znacích psát i čeština. Druzí berou znaky jako nutné (velké) zlo a sní o tom, že se jednou bude psát japonština latinkou. Samotní Japonci zase pořádají soutěž ve znakové kreativitě – jejím cílem je totiž vytvořit zcela nový znak kandži, který má přetrvat 100 let, jak hlásá motto akce Sósaku kandži.
Vítězem letošní soutěže je znak, který vychází ze znaku 座, tedy znaku s významem sedět. Nový znak je ale inspirován pandemickým rokem 2020 a jeho japonské čtení je はなれてすわる (ソーシャルディスタンス), tedy hanarete suwaru (sóšaru disutansu) – sedět odděleně (společenský odstup). Komponenty znaku – 人 neboli člověk – tak sedí pěkně daleko jeden od druhého. Na porovnání je vidět, co se oproti původnímu znaku (oranžová barva) změnilo.


I další nově vytvořené znaky, které se dostaly do užšího výběru, ovlinil rok 2020. Oranžové znaky jsem opět přidala já, abyste viděli, z čeho autoři nových znaků vychází. První nový znak se čte: うぇぶかいぎ(うぇぶかいぎズーム), tedy webová konference. Místo původního komponentu ve znaku 会 (potkat se) je tam nyní Z, které odkazuje k konferenčnímu programu ZOOM, přes který probíhaly všechny pracovní i osobní schůzky. Druhý znak je oproti tomu původnímu změněn jen málo – a ukazuje, jak i drobná změna může bránit šíření koronaviru. Původní znak mluvit 話す (hanasu) se nyní čte jako hanarete hanasu (sóšaru disutansu) – mluvit s odstupem od druhého (společenský odstup).




Můj nejoblíbenější znak z letošní soutěže ale vytvořil patnáctiletý středoškolák – a je geniálně jednoduchý. Vychází ze znaku 画, který nese význam obrázek a objevuje se také na prvním místě složeniny gamen, která znamená obrazovka. Nově vytvořený znak se čte ノートパソコン, čili nóto pasokon, což znamená notebook. Posuďte sami, není to super nápad?

Kdybyste si mohli vytvořit vlastní znak, pro co by to bylo?