Začátek roku v Japonsku
Japonci si přejí k novému roku frází Akemašite omedetó gozaimasu!, která se správně používá až od 1. ledna. Mladí Japonci ji ale často zkracují na pouhé Ake ome!. Na novoročenkách nengadžó se si ale můžeme přečíst i vše nejlepší v podobě čínských znaků 謹賀新年 (kinga šinnen).

Na rok 2021 připadá podle čínského horoskopu rok buvola, neboli uši doši, kde uši znamená kráva nebo buvol. Na rozdíl od Číny, kde se nový rok tradičně počítá podle lunárního kalendáře, se v Japonsku používá stejný sluneční kalendář a začátek nového roku tak v Japonsku vždy spadá na 1. ledna.
Od konce prosince se před dveřmi japonských domů a také některých podniků a institucí objevují dekorace kadomacu vyrobené z borovicových větví a bambusu. Bambusové stvoly jsou tři – každý jinak dlouhý – a symbolizují nebe, lidi a zemi.
Během prvního týdne v lednu se mnoho Japonců vydává na první novoroční návštěvu svatyně nebo chrámu, které se říká hacumóde. Protože jde o slavnostní příležitost, některé mladé dívky a ženy si na první modlitbu v novém roce oblékají parádní kimona a proti zimě se chrání kožešinovou štólou okolo krku.
Ahoj,
dostala jsem na tebe doporučení od Áji, že učíš japonštinu. Nevím, jak jinak se s tebou zkontaktovat, tak píšu komentář. Měla bych zájem o výuku japonštiny online. Je to možné? Detaily bychom případně mohly domluvit přes mail.
Díky, že se ozveš ať už tak či onak.
S pozdravy
Terka