7 tipů na japonské podcasty (hlavně) pro začátečníky
Podcasty jsou dobrý způsob, jak natrénovat poslech japonštiny rodilých mluvčích a zároveň se dozvědět něco zajímavého o Japonsku a rozšířit si slovní zásobu. Při popisu úrovní, pro které se podcasty hodí, se obvykle používají zkratky známé z japonských zkoušek JLPT. Když byste si totiž podcast k poslechu vybírali jen tak nazdařbůh
- Japanese with Shun // nebo na Youtube
Shun je Japonec, který bydlí na Novém Zélandu, a ve svých podcastech mluví nejen o Japonsku, ale i o svém životě v zahraničí. Shunův podcast je asi nejlepší pro úplné začátečníky, vychází totiž přímo ze slovní zásoby z učebnic Genki, takže na vás nebudou číhat žádné špeky.
- Tomo – Let’s Talk in Japanese (epizody, kde je úroveň N5-N4)
Tomo je učitel japonštiny a takový „strejda“, má epizody zaměřené prakticky na všechny úrovně japonštiny. Pro začátečníky hledejte epizody s úrovní N5-N4.
Seika je mladá Japonka, která ráda vypráví o tom, kam v Japonsku cestovala, a má snad ten nejpříjemnější hlas, co jsem kdy slyšela. Její podcasty jsou na Youtube a mají tak obrovskou výhodu přidaných titulků. Budou ideální pro pokročilejší začátečníky a mírně pokročilé.
Výhoda tohoto podcastu je obrovské množství epizod s různými tématy, zaměřený je na pokročilejší začátečníky a mírně pokročilé. Ale pozor, místy může být trochu těžší, mluví totiž rychleji a hovorověji v porovnání s ostatními.
- Momoko to Nihongo (hledat staré epizody, kde je úroveň N5-N4)
Momoko je mladá Japonka, která mimochodem žila několik let v ČR. Zaměřuje se hlavně na začátečníky, a dáte-li si práci a vyhledáte-li si staré epizody, budou tam i takové zaměřené na prakticky úplné začátečníky (hledejte N5). Momoko i v ostatních epizodách doplňuje těžší výrazy o anglické překlady. A přepisy epizod najdete na její webové stránce. Pro někoho ale může být přidaná angličtina trochu matoucí.
Ako-sensei má podcasty pro všechny možné úrovně japonštiny, ty pro začátečníky jsou označené obrázkem jako 🚲, v těchto epizodách mluví záměrně pomalu.
I tenhle podcast je zaměřený na začátečníky, v některých epizodách Mari mluví záměrně hodně pomalu a zřetelně. Některé jsou rychlejší. Ideální bude pro úroveň N4 a pro ty, kteří už zvládli úroveň N5 a nebojí se nových slovíček.
Posloucháte rádi nějaký další japonský podcast? Napište mi, jak se jmenuje, ráda ho pak budu doporučovat dál ostatním studentům.
Super! Děkuju za tipy!