Jak se vyznat ve zkratkách JLPT N5, N4…?

Jsou všude: na učebnicích, v hashtagu u příspěvků na sociálních sítích, mluví o nich všichni samouci. O čem mluvím? O zkratkách JLPT N5, JLPT N4, JLPT N3, JLPT N2 a samozřejmě JLPT N1. Víte, co znamenají? A jsou začátečníci N1 nebo N5?

JLPT je zkratka z anglických slov Japanese Language Proficiency Test, neboli test jazykové způsobilosti v japonštině. Samozřejmě existuje i japonský název 日本語能力試験 (にほんごのうりょくしけん, nihongo nórjoku šiken) a jedná se o nejznámější mezinárodní zkoušku, která testuje znalosti japonského jazyka. Zkoušku JLPT můžete skládat hned dvakrát ročně: na začátku prosince a na začátku července, testovací místa najdete na celém světě a dobrá zpráva je, že jedno máme taky v České republice v Brně.

Formát úrovní zkoušky může být na první pohled matoucí, protože úroveň, která se hodí pro začátečníky je N5. Pro pokročilé začátečníky/mírně pokročilé je úroveň N4, středně pokročilí skládají zkoušku N3, výše pokročilí se hlásí na úroveň N2 a ti opravdu pokročilí na zkoušku N1. Pokud znáte evropské hodnocení pokročilosti podle písmen, můžete si ho porovnat s tabulkou níže. 

slovní hodnoceníúroveň JLPTevropské hodnocení
začátečníciN5A1
pokročilí začátečníci/mírně pokročilíN4A2
středně pokročilíN3B1
pokročilíN2B2-C1
velmi pokročilíN1C1+

Pokud vám zkratky a názvy jako začátečník a mírně pokročilí stále moc nepomáhají, můžete si představit, že student na úrovni N5 by si v Japonsku měl zvládnout objednat jídlo, zeptat se na cestu, rozumět i jednoduchým rozkazům, přečíst už obě slabičné abecedy hiragana a katakana a dokonce zvládnout číst i základních 100 čínských znaků.

Na druhé straně osy je uživatel s úrovní N2, kterou obvykle požadují japonské firmy jako minimální pro to, aby vás zaměstnali (pokud se samozřejmě neucházíte o místo učitele angličtiny). Ten, kdo má úroveň N1, by si měl umět přečíst japonské noviny, protože zná skoro 2000 čínských znaků, a může v Japonsku studovat na univerzitě v japonštině společně s Japonci.

Ale je tu jeden háček! V testech JLPT se totiž nezkouší všechny jazykové dovednosti. Co to znamená? Testy jsou zaměřené na porozumění textu a na šíři slovní zásoby a kontrolují, zda rozumíte poslechu z nahrávky a dokážete vybrat správnou reakci. Slovo “vybrat” je tu důležité, během zkoušky totiž vždycky volíte mezi možnostmi A, B, C, D. Nemusíte vůbec nic psát: nepíšete ani jednotlivá slova, ani není součástí testu úkol napsat krátký text. Stejně tak není součást zkoušek JLPT konverzace nebo jiný druh ústního projevu. Cena za zkoušku tak může zůstat relativně nízká (hlavně v porovnání s obdobnými zkouškami například z angličtiny), protože není potřeba do ceny JLPT zahrnout i plat pro vyškolené examinátory.

K čemu jsou zkoušky JLPT dobré?

  • ověříte si svou úroveň japonštiny podle standardizovaného testu
  • dostanete certifikát, kterým můžete svou úroveň prokázat
  • budete mít lepší představu, jaké materiály a učebnice si pořídit *)
  • naučíte se práci s japonským textem (díky přípravě se JLPT se naučíte v textu orientovat, vyhledávat na první pohled důležité informace)
  • získáte dobrý pocit, že jste to zvládli
  • máte motivaci do dalšího studia

Co vám ale zkoušky JLPT neřeknou?

  • jestli se v Japonsku opravdu domluvíte
  • jestli v japonštině zvládnete napsat zprávu nebo e-mail

Dobrá zpráva je, že materiály pro přípravu na zkoušku jsou celkem dobře dostupné, a pokud umíte anglicky je mnoho z nich k dispozici zadarmo.

A další dobrá zpráva je poměrně nízká bodová hranice, kterou musíte překonat, abyste zkoušku zvládli. Úrovně N5 a N4 mají dvě sekce (jedna zaměřená na čtení a znalost kandži a slovíček, druhá je poslech), každou sekci musíte splnit aspoň na 30% a z celkového počtu bodů musíte dostat zhruba polovinu. Vyšší úrovně mají sekce tři, ale potřebné bodové hranice jsou i u nich zhruba stejné.

Testy JLPT vám sice nepřinesou úplnou zprávu o tom, jak na tom je vaše japonština, a rozhodně byste neměli nezaměřovat svoje veškeré studium jen na to, abyste postupně nasbírali certifikáty všech úrovní, ale jsou užitečnou pomůckou, jak si stanovit cíl nebo motivaci ke studiu. A pokud máte s japonštinou nějaké vážnější úmysly, budete mít v ruce uznávaný certifikát. 

*Poznámka: Pokud někde objevíte nějakou starší učebnici japonštiny, která má za cíl připravit ke zkoušce JLPT a bude na ní pouze číslo 1-4 bez písmene N na začátku, jedná se o učebnici, která byla vydaná ještě před rokem 2009. Formát zkoušky měl do toho roku jen čtyři úrovně. Neznamená to samozřejmě, že takovou starší učebnici nemůžete použít, ale zkontrolujte si, jaké úrovni N5-N1 nyní odpovídá její obsah.

One thought on “Jak se vyznat ve zkratkách JLPT N5, N4…?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *