Recenze: Japonština pro každého není pro každého

V červnu 2023 u nás vyšla příručka Japonština pro každého. Napsaly ji dvě známé české japanoložky: Denisa Vostrá, která je mimo jiné také autorkou učebnice Japonština od nakladatelství LEDA (ta trojsvazková učebnice s žluto-červenou obálkou). A Alice Kraemerová, která je krom překladatelky také kurátorkou asijských sbírek. 

Japonština pro každého se prodává ve většině velkých knihkupectví a její cena se pohybuje okolo 350-400 korun. A hned na začátku je nutné znovu zdůraznit slovo “příručka”. Proč? Protože se nejedná o učebnici se vším všudy, ale Japonština pro každého se zaměřuje jen na dvě oblasti: na výklad té nejzákladnější japonské gramatiky a na přiblížení japonských reálií (jako jsou sezónní svátky nebo různé tradiční zvyky). V České republice nemáme zrovna mnoho široce dostupných knih o japonštině zaměřených na začátečníky a navíc napsaných pro české publikum, takže jakákoliv kniha, která pomůže tuhle mezeru zaplnit, je vítaná.

Japonština pro každého má celkem 24 kapitol a postupuje od pozdravů a základních frází až po počítání věcí a vyjádření přání. Většinu kapitoly zaujímá výklad gramatiky spolu s příkladovými větami. Ty jsou všechny přepsány ještě do latinky (v českém přepisu) a přeloženy. Na konci gramatické části výkladu ještě najdeme jedno nebo dvě kratší cvičení na trénink gramatiky, ale bohužel už u nich nejsou uvedená správná řešení – to může být docela problém pro samouky. Správné odpovědi naštěstí najdeme u kvízů, které jsou zařazené vždy po dokončení tří lekcích. Objem gramatiky ale nebude stačit, pokud míříte na složení zkoušky JLPT N5 – to si budete muset dostudovat ještě možná víc než polovinu objemu obsahu Japonštiny pro každého.

Na konci každé kapitoly si můžeme přečíst moc pěkně zpracované japonské reálie. Jsou seřazené podle školního roku, takže začínají v září a končí srpnem. Můžeme si číst o japonských svátcích, různých sezónních zvycích nebo o některých  charakteristikách japonského uvažování. Pokud čekáte něco z populární kultury, jako anime nebo hudba, budete ovšem zklamaní.

Komu by Japonština pro každého mohla při studiu pomoct? 
  • Těm, kteří se učí jako samouci přes aplikace (jako třeba Duolingo, LingoDeer a jiné) a nebo těm, co studují pomocí různých materiálů v angličtině a videí z internetu. V aplikacích totiž většinou nenajdete moc detailní výklad a příkladové věty. Zároveň to znamená, že takovým studentům nebudou chybět poslechová cvičení nebo větší objem různých druhů procvičování, protože ty zase najdou v aplikacích. A na rozdíl od anglicky psaných materiálů, jsou v Japonštině pro každého vysvětlení česky a s českými termíny.
  • Středoškolákům, kteří uvažují, že budou studovat japonštinu na univerzitě. V Japonštině pro každého jsou totiž opravdu dobře zpracované části s reáliemi, takže pokud hledáte slušný zdroj k přípravě přijímačkám, může to být docela dobrá volba.
Komu bych Japonštinu pro každého naopak nedoporučovala? 
  • Lidem, kteří hledají jedinou “učebnici na všechno”. Protože v příručce je vysvětlení japonského písma až na jejím konci, předpokládá se, že číst a psát se naučíte jinde. A zároveň nemá příručka ani poslechovou část, ani větší množství konverzačních cvičení, stejně tak cvičení k procvičení vykládané gramatiky je spíše méně (a ne u všech si můžete pohlídat správné řešení). Tím pádem příručku nelze použít ke zvládnutí japonštiny jako celku. Něco takového samozřejmě autorky ani nezamýšlely, ale je dobré to mít při koupi na paměti a vyhnout se tak případnému nedorozumění.
  • Mladším studentům. Gramatická vysvětlení jsou totiž docela podrobná a nemusí být srozumitelná pro studenty na základní škole. Středoškoláci by si s nimi ale už měli poradit. 
  • Lidem, kteří hledají něco víc do praxe. Cestujete do Japonska a chcete si projet základy japonštiny, které vám pomůžou se dorozumět? Japonština pro každého není ta ideální volba. A nebude fungovat ani pro ty, kteří se chtějí rychle naučit konverzovat se svými japonskými kamarády.

Koupili jste si Japonštinu pro každého? Jak se vám líbí a jak se vám z ní učí? Nebo vám naopak tahle recenze pomohla rozhodnout se, zda si ji koupit, nebo ne? Určitě budu ráda, když mi svoje postřehy napíšete do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *