Jak se učit japonštinu pomocí písniček

Jak se učit japonštinu pomocí písniček

Písničky posloucháme pro zábavu a poslech vnímáme jako pozitivní a příjemnou činnost. Proto není vůbec na škodu propojit hudbu s učením. Pokud zrovna ztrácíte motivaci nebo se vám do učení moc nechce, zkuste si místo toho zazpívat.

1. Vyberte si vhodnou písničku.

Vhodná písnička se vám v prvé řadě musí líbit a musí být tak akorát chytlavá, aby vás bavilo ji poslouchat pořád dokola. Ideální jsou popové balady nebo písničky doprovázené na akustickou kytaru, protože jejich textům bývá dobře rozumět a zpěváci a zpěvačky vyslovují zřetelně.

Metal nebo rap naopak bývají nejtěžší porozumění jednotlivým slovům. Stejně tak nejsou úplně ideální některé rychlejší rockové a pop-rockové písničky (třeba Šinzó o sasagejo! je fakt super písnička, ale s výjimkou refrénu je na porozumění pro začátečníky spíš za trest). A samozřejmě je dobré vyhnout se i interpretům, kteří využívají v textech až příliš angličtiny.

2. Najděte si text

Například ve Spotify už sice u mnoha písniček najdete funkci karaoke, která vám text písničky ukazuje rovnou během přehrávání, ale pro začátek není úplně ideální, protože v ní nenajdete čtení použitých znaků kandži.

Mnohem lepší je zadat si do vyhledávače název písničky + 歌詞 (text) a případně ふりがな付 (s furiganou). Japonská stránka, která obvykle má texty i s nadepsaným čtením kandži je například Uta-ten.

Na Youtube existuje spousta karaoke videí – z nich ale vybírejte vždy ta videa, která nemají texty přepsané do latinky, protože latinku trénovat přece nepotřebujete.

 3. Vyhledejte si na jednotlivá slovíčka

Mnoho slovíček se v písničkách opakuje pořád dokola, takže když si je vyhledáte a naučíte, využijete je i u dalších písniček. Bývají to přídavná jména pro popisy emocí nebo slova pro různé části těla jako jsou rty, konečky prstů nebo hruď. A shodou okolností jsou to slovíčka, která v učebnicích obvykle moc nenajdete.

4. Podívejte se na slovní spojení

Která slovesa se pojí s kterou partikulí? Zapamatujete si to snáz, když si k tomu vybavíte vaši oblíbenou písničku. Pokud vás trápí kauzativum nebo pasivum v japonštině, v písničkách najdete spoustu příkladů („rozesmát“, „rozplakat“, „být odmítnut“).

6. Zazpívejte si

Většina z nás si zpívá pro radost a je vědecky dokázáno, že paměť funguje lépe, když se propojí s emocí, takže vám fráze a slovíčka snáz utkví v hlavě. Melodie a rytmus pomůžou s asociací, což usnadňuje zapamatování. Zároveň si náš mozek ale neumí zapamatovat věci, kterým nerozumí, proto je důležité se nejdřív seznámit s textem písničky, a pak si teprve uspořádat domácí karaoke.

7. Zkuste si text přeložit

Přeložit text je asi ta největší výzva, co můžete vyzkoušet. Nedívejte se při tom na překlady, které už vytvořil někdo jiný (to platí hlavně pro anime openingy), ale zkuste sami přemýšlet, kde v textu začíná a končí jedna myšlenka.

8. Napište text

Texty písniček můžete využít jako trénink čtení a psaní – existuje japonská stránka Typing, na které si rovnou můžete vyzkoušet psaní na klávesnici. Na procvičení pořadí tahů kandži a slabičných abeced použijte obyčejnou tužku a papír.

Máte Spotify? Využijte můj playlist popových písniček vybraných, tak aby bylo interpretům dobře rozumět.

https://open.spotify.com/playlist/6EpUtJSEKIibwsGM8o7zuF?si=3a9533d08320460d

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *